top of page

Budaörs Önkormányzatának nyílt pályázata 2012-ben. A szakmai zsűri első díjat ítélt meg, végül egy későbbi terv valósult meg.

Koncepció:

Ha a magyarság mérhetetlen fájdalmát számokban próbáljuk meg kifejezni kívülállók számára, akkor az elcsatolt területek lélekszámáról, négyzetkilométereiről esik szó. Ezek a szomorú számok adják az emlékmű arányait és az elszakítottságban is szétszakíthatatlan magyarság a formáját az emlékműnek.

A forma először síkban jelenik meg. A kiindulási terület a Magyar Állam teste, a teljesség tökéletes négyzete, amelyről a területi arányoknak megfelelően négy tag leválasztatott. Az égtájak szerint felállítandó emlékmű nyugat felé elszakított területe az Ausztriához csatolt országrészt jelöli. Az északi terület az azóta széthullott Csehszlovákiához került Felvidéket szimbolizálja. A keleti terület – amely méretében a középen meghagyott csonka Magyarországot is meghaladja – a Román Királyság fennhatósága alá került Erdély, Partium és a Bánság keleti vidékét jelképezi. A déli terület a közelmúlt véres háborúiban ugyancsak széthullott Szerb-Horvát-Szlovén Királyság uralma alá került országrészeket testesíti meg.

Az elszakított területek lélekszámával arányosan a formák kiemelkednek a síkból a térbe tömböket alkotva. Az egykori, függőleges csatlakozási felületeiket egyenes vonalak hálózzák be, amelyek a talaj síkján megtörve, a talajon végig futva összekapcsolják a szétszakított tömböket. Ettől az összekapcsoló hálózattól válnak az elszakított részek szétszakíthatatlanná.

bottom of page