top of page
vp_edited.jpg

 VIGÁNTPETEND

Vigántpetend kicsiny falu, amely a jobbágyok lakta Zalapetend és a kisnemesek által lakott Nemesvigánd összeolvadásából jött létre. Vegánt vagy Vigánd, t vagy d végződéssel egyaránt szereplő vitéz nevéről kapta nevét a falu, Petend szintén személynévből származik. Mint egykori neve is mutatja, korábban Zala megyéhez tartozott.

Bortermő hely, a szerpentinen fölkacskaringózva lehet sétálni szőlőskertjeiben. Az odavezető kilenc kanyaros szerpentin, másnéven petendiek baja, autósok, motorosok kedvence. Nevét onnan kapta, hogy régen csak itt haladt út Nagyvázsony és Veszprém irányába Tapolca felől, és a meredek hegyoldalon nem tudtak maguktól fölkapaszkodni a lovaskocsik, ezért itt mindig a petendieknek kellett segíteni az utazókon.

ortorony2.jpg

 RÓMAI TORONY KILÁTÓ

A szerpentin mentén található a Római Őrtorony kilátó, amely az ókorban itt húzódó római hadiútnak állít emléket, innen egészen Öcsig ellátni, illetve látható a taljándörögdi Űrtávközlési Földi Állomás.

IMG_5805.JPG

 EVANGÉLIKUS HARANGLÁB

Nemesvigánt, később Vigánt település evangélikusok lakta részén, a Petőfi Sándor utcában épült meg az evangélikus harangláb a 18. század végén. 1896-os püspöki látogatás alkalmával történt összeírás szerint a 107 lakosból 59 evangélikus hitű volt, mára egy család képviseli őket a településen. A harangláb a 18. század végén épült késő barokk stílusban. A kőtorony négyzetes alaprajzú, homlokzatát párkányok tagolják. A harangláb falai a tájra jellemzően rakott kőfalak, a toronysisak szintén kőből készült.

templom_edited.jpg

 RÓMAI KATOLIKUS TEMPLOM

Kapolcs felé vezető Kossuth Lajos utca végében magasodó dombon található a római katolikus templom. A templom bejárata előtt megtalálták az egykori középkori templom alapfalait. Barokk formájában a század nagy építtetője, Eszterházy Károly - a későbbi híres egri püspök - emeltette 1757 és 1760 között Fellner Jakab tervei alapján.

sedany.jpg

 SÉDÁNY ÉS FEJFÁJÓS KÚT

A Sédányon egészen Kapolcsig sétálhatunk az erdőben a Séd mentén. Kapolcson érdemes körül sétálni, gyönyörködni a házakban, malmokban, templomokban. Itt találunk két élelmiszerboltot a főút mentén. Az elegáns nevű Királykő Kocsma, amit a helyi józan – illetve kevésbé józan – nép csak „Zöld Kocsma” néven emleget, arról híres, hogy a petendi Szerpentin kocsma bezárása óta ez a legközelebbi tisztességes ivó, amely dohánybolttal is el van látva. Elegánsabb körülmények között kávézni óhajtók betérhetnek a Kuthy Kávézóba. A  Hazai Provence panzió bisztró ételekkel várja az éhes vándorokat.

szputnyik.jpg

 SZPUTNYIK

Taljándörögdön található az Űrtávközlési Földi Állomás, közkeletű becenevén a Szputnyik. A dörögdi völgykatlanban álló négyszintes, kör alaprajzú adóépület, tetején 12 m átmérőjű, 60 tonna súlyú parabola antennával. Épült a Szovjet Posta Tervező Intézet és a budapesti Postai Tervező Intézet tervei alapján. Az adóépületet félkaréjszerűen földszintes kiszolgáló épület keretezi, tervezője Kovács Sándor. Az épület ipari műemlék, és bár tökéletesen működik, de elavult, ezért kivonták a használatból. Sajnos belülről nem látogatható, de kintről megcsodálhatjuk a hatalmas parabola antennákat, és a különleges külcsínű épületet.

nagyvazsony_paloskolostorrom_edited_edit

SZENT MIHÁLY PÁLOS KOLOSTORROM

A nagyvázsonyi temetőtől pár perc sétára található az erdő közepén a középkori monumentális kolostorrom, amely késő gótikus stílusban épült. Építtetői a török verő hadvezér Kinizsi Pál és apósa Magyar Bálázs voltak. Az alapítólevél 1483 május 5-re datálódik, de az építés már előrehaladott állapotban volt. A kolostort a helyi népi monda szerint Kinizsi egy török rab váltságából fedezte. Ezt némileg alátámasztja az a tény, hogy Kinizsi fegyvertársa Báthori István a kenyérmezei csata zsákmányából építette a nyírbátori kolostort és templomot. A kolostor 1485-86 körül készülhetett el, bár további építkezésekről még 1499-ben is tudunk. Kinizsi Pál és özvegyének Magyar Benignának második férje is itt lelt örök nyugalmat. Mind a kettő sírkő a várban lett kiállítva. Történetéről itt olvashatsz részletesebben: https://varlexikon.hu/szent-mihaly-kolostor-nagyvazsony

nagyvazsony-kinizsi-var_edited.jpg

KINIzsi vár

Bár építésének pontos ideje homályba vész, a vár és a lakótorony a XV. század elején épülhetett az akkori földbirtokos a Vezsenyi család megbízásából. Mai szemmel meglehetősen furcsának tűnő területre, Nagyvázsony legalacsonyabban fekvő részére épült a vár, a hely kiválasztásában szerepet játszott, hogy a Budáról Olaszország, ill. a dalmát tengerpart felé vezető fontos kereskedelmi útvonal itt ágazott le egymástól. De a legfontosabb szempont az volt, hogy közvetlenül itt a várárokban fakadt egy bővizű forrás, így ostrom idején sem kellett vízhiánytól tartani. A Vezsenyi család kihalása után 1472-ben adományozta Hunyadi Mátyás a várat Kinizsi Pálnak, aki jelentős átalakításokat hajtott végre az erődítményen, ekkor alakult ki 48x65 méteres területe, a mély várárkok, a palota és a várkápolna. Később a 16. századtól a Zichy család birtokába került. Az utolsó katonai összecsapás a Rákóczi-szabadságharc idején történt, majd börtönként használták a lassan pusztuló épületet, utána csak a lakótoronyban laktak kiöregedett cselédek. 1955-ben kezdődött el régészeti feltárása és helyreállítása. www.nagyvazsony.hu

Basin_of_Tapolca%2C_Balaton_Uplands_Nati

tanúhegyek a tapolcai medencében

Balaton-felvidék legizgalmasabb képződményei 4-5 millió évvel ezelőtt keletkeztek, amikor az egész területet a Pannon-tenger borította. A tanúhegyek a tenger legmélyén zajló heves vulkáni tevékenység hatására jöttek létre. Később az az üledék lekopott róluk, és maradtak máig a kemény bazalttal fedett részek, amelyek a már lepusztult terület eredeti magasságát mutatják. A csúcsokról gyönyörű a panoráma, ha pedig lefelé megkóstolnánk valamilyen helyi bort, esélyes, hogy találunk nyitva tartó pincészetet.

index_edited.jpg

muvészetek völgye

Az ország legnagyobb összművészeti fesztiválja évről-évre egyre több vigántpetendi helyszínnel bővül. A Cirque du Tókert színpadán külföldi és magyar társulatok tolmácsolásában a tánc, a színház és a klasszikus cirkusz elemei egyszerre jelennek meg. Izgalmas és látványos produkciók várnak mindenkire a Tókertben felállított cirkuszi sátorban és cirkuszi térben.

https://www.muveszetekvolgye.hu/

boximage1_edited.jpg

bondoró utcazene fesztivál

A Bondoró Utcaszínház Fesztivál 2019-ben nagy sikerrel debütált Kapolcson. A névadó Bondoró-hegy a település mellett húzódik. Számtalan cserfa ad árnyékot az arra kirándulóknak és kiterjedt barlangrendszere izgalmas felfedezni való helyeket rejt, csak úgy, mint ez a róla elnevezett fesztivál! Központi helyszínünk a kapolcsi Malomsziget, ahol az utcaszínház minden műfaja életre kel a fesztivál négy napja alatt.

https://bondoro.hu

Zenes-gatepites-Kapolcska-kapolcs-minife

kapolcska gyermekfesztivál

A program középpontjában a gyerek és a család áll. A célkitűzése kettős: egyfelől a tehetségkutatás, tehetségnevelés, másfelől pedig a családi egység erősítése egy összművészeti fesztivál keretében.

 

bottom of page